Ajurweda to holistyczny, całościowy system medyczny, którego historia sięga 5000 lat wstecz.
Wtedy właśnie na terenach dzisiejszych Północnych Indii i Pakistanu zaczęto kultywować wiedzę na temat leczenia popularnych schorzeń dostępnymi wówczas metodami. Były to metody naturalne – zioła, zabiegi z wykorzystaniem roślin, słońca, wody i tego wszystkiego, co ludziom podarowała natura.
Pierwsze teksty traktatów o leczeniu metodami Ajurwedy mają ponad 1500 lat i są jednymi z najstarszych tekstów na świecie. Do Europy przywędrowały w czasach podbojów Aleksandra Wielkiego, który bardzo wysoko cenił sobie ajurwedyjskich medyków.
Ich pisma były tłumaczone na języki starożytne Europy i czytane przez wybitnych lekarzy starożytnych (Galena, Hipokratesa).
Sztukę tę przekazywano w Indiach z pokolenia na pokolenia przez długie stulecia – do dziś w są tam lekarze ajurwedyjscy w siódmym pokoleniu (sic!).
Rozwój tego systemu medycznego został nieco przyhamowany w czasach kolonizacji angielskiej, gdy Ajurweda musiała ustąpić przywiezionej do Indii medycynie zachodniej. Schroniła się jednak w Himalajach, gdzie w trudno dostępnych wioskach kwitła w najlepsze, by po usamodzielnieniu się politycznym Indii na nowo służyć ludziom.
Dzisiaj Ajurweda to jedna z metod dbania o zdrowie, która przyciąga do Indii chorych ludzi z całego świata na terapie, po oczyszczanie i transfromację samopoczucia.
Czy trzeba zatem być Hindusem, by korzystać z Ajurwedy? Czy trzeba jechać do Indii? Czy trzeba być wegetarianinem i czy trzeba ćwiczyć jogę? Odpowiedź na wszystkie te pytania jest negatywna.
Ajurweda to bowiem zrozumienie zasad „dobrego życia”, które nam służą (w tłumaczeniu dosłownym Ajurweda to sztuka życia”).
Zasady te są określone i przyporządkowane do typu całego naszego organizmu (doszy), im więc lepiej poznamy siebie, tym bliżej dotrzemy do tego, co nas wspiera w codzienności. Drobne codzienne rytuały są bowiem o wiele więcej warte niż spektakularne, ale jednorazowe działania.
Określeniem Twojego typu organizmu na wielu płaszczyznach zajmują się konsultantki/konsultanci – to właśnie nasze główne zadanie: określić to, co będzie Cię wspierać w drodze do zdrowia na odwiecznej ścieżce Ajurwedy.